1950'den Mektup Var

1950'de TCDD'de açılan "Management " ( İşletme ) kurslarını yöneten uzmanların Başkanı Amerikalı TALIAFERO'nun konuşmasından:

Dünyada her ulusun iyi ve kötü tarafları vardır. Örneğin biz Amerikalılar, hoşgörüyü seven insanlarız, insanlara iyilik etmesini severiz. İyilik etmesini ve gerekirse insanlara yardım etmesini de severiz. Fakat bir kötü tarafımız, her şeyi para ile ölçmemiz, ona çok değer vermemizdir.

İngilizler çok değerli devlet adamı yetiştirirler. Bunu en zor zamanlarda bile gösterebilmişlerdir. DISRAELI, CHUCHILL v.s. Bence kusurları, bir parça, hatta fazlasıyla kendilerini beğenirler ve başkalarına yukardan bakarlar.

Fransızlara gelince çok güzel dilleri vardır. Edebiyatta en ileri uluslardandır. Sanatta da öyle. Bir defa Paris'e giden bunu bilir. Fakat maalesef sözlerine pek güvenilmez.

Siz Türklere gelince, Türklere nasıl ölüneceğini kimse öğretemez. Onu çok iyi bilirler, yalnız bu dünya yaşamak içindir ve insanların iyi yaşayabilme sanatını da bilmeleri gerekir. İki yıllık "İşletme" kurslarında tanıdığıma göre siz; bonkör, merhametli, kendi yiyecek ekmeğini bile bir başkasına seve seve verebilen, yolda otomobilinin benzini biten ve aynı zamanda parasız kalan yabancılara, hiçbir çıkar beklemeden benzin deposunu dolduran insanlarsınız.

Kore Savaşı ne kadar cesur olduğunuzu da dünyaya kanıtlamıştır. Yalnız benim acizane görüşüme göre sizin genellikle bir kusurunuz var. Maalesef bunun sebebini kesin olarak araştırmaya imkan bulamadım. Siz kolektif yaşamayı sevmeyen, kıskanç insanlarsınız, bu da takım halinde çalışmanıza engel olmaktadır. Bence bu, sizin gibi iyi insanların ilerlemesini geciktiren en büyük faktördür.


Tüm hakları Doç. Dr. Haldun Gündoğdu’ya aittir. İzinsiz herhangi bir alıntı yapılamaz.