Sağlık Tesislerinin Ortak Kullanımı Tüm Yurtta Hayata Geçirildi

SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Servet Rüştü Karahan, ''hastanelerin ortak kullanımı'' projesinin dünden itibaren 81 ilde başladığını bildirdi.

Prof. Dr. Karahan, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Sağlık ve Maliye bakanlıklarının birlikte yürüttükleri hastanelerin ortak kullanımı projesi hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Uygulamanın birçok kolaylık getireceğini ifade eden Prof. Dr. Karahan, “Bürokrasi azalalacak, sevk kalkacak, özel hastanelerden yararlanma imkanı artacak ve bir ay içinde anlaşma sağlanırsa, hastalar ilaçlarını anlaşmalı herhangi bir eczaneden alabilecek” dedi.
Kaçak önlenecek

Projenin sağlıklı işlemesi ve suistimallerin engellenmesi için de çalışmalar yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Karahan, 6 ay içinde modern sigortacılığın tüm gereklerini yerine getirecek ‘provizyon’ sistemine geçileceğini açıkladı. Provizyonun bir anlamda kontrol mekanizması olacağını belirten Prof. Dr. Karahan, bununla karne sahiplerinin sigortalılıkları ile ilaçlar ve bu ilaçların kullanım süreleri ve miktarının kontrol edileceğini söyledi.

Özel tedavi imkânı

Prof. Dr. Servet Rüştü Karahan, SSK sağlık karnesi bulunan hastaların Emekli Sandığı mensupları gibi özel hastanelerde tedavi görebileceklerini kaydetti. Prof. Dr. Karahan, “Cerrahi branşlar başta olmak üzere birçok alanda paketler hazırladık. Daha önce bu yönde uygulama vardı ancak yeni düzenlemeyle hizmet alanı genişletildi. Randevu süresini 1 aya çektik. SSK tarafından ameliyatı için 1 ay 1 gün sonraya randevu verilen bir hastamız, istediği takdirde özel hastaneye sevkini yaptırabilecek” dedi.

Sevk tarih oldu

Temmuz 2003’te 7 ilde, 11 Eylül 2003’te 11 ilde uygulamaya konulan kamu hastanelerinin ortak kullanımının 1 Ocak 2004 tarihinde tüm yurt geneline yayıldığını kaydeden Prof. Dr. Karahan, “Vatandaşlarımız hangi sağlık şemsiyesi altında olurlarsa olsunlar tüm kamu hastanelerinden yararlanabilecekler. 11 ildeki uygulama sırasında edinilen tecrübe ve ortaya çıkan aksaklıklar göz önüne alınarak sistem revize edildi. İlk önce kapsam genişletildi ve 81 ile çıkarıldı. Sevk olayı ortadan kaldırıldı” diye konuştu.

Bürokrasi azaldı

Prof. Dr. Servet Rüştü Karahan yeni protokolle birlikte işlemlerin en aza indirileceğini ifade ederek, 6 ay sonra hiçbir fotokopiye ihtiyaç kalmayacağını belirtti. Uygulamaya ana sağlığının da dahil edildiğini anlatan Prof. Dr. Karahan şunları söyledi. “Bundan sonra SSK’lı anne adayları, devlet hastanelerinde doğum yapabilecek. Bunun tersi de mümkün olabilecek. 65 yaşını geçmiş muhtaçlar ve kimsesizler ile özel karneleri bulunan özürlüler de ortak kullanımdan yararlanabilecek.” Prof. Dr. Karahan, Yeşil Kart sahiplerinin ise durumlarının farklı olduğunu ve kanun gereği bağlı oldukları dispanserden sevk almaları gerektiğini bildirdi. Prof. Dr. Karahan, Bağ-Kur’lu hastaların yeni düzenleme sonrası tercihlerini SSK hastaneleri olarak değiştirmelerini sözlerine ekledi.

Bitsin artık...

Kuyruklar, gel-gitler, itilip, kakılmalar... Sağlam insanı hasta eden, hastayı daha doktora ulaştırmadan hastane koridorlarında kahreden bürokrasi... Şafak vakti kapı önlerinde bekleşen beli bükülmüş ihtiyarlar, annelerinin kucağında ağlayan bebekler, ilaç ayrı, tahlil farklı, muayene başka bir dert. Yeni uygulamanın bu çile manzaralarını bitirip bitiremeyeceğini zaman gösterecek.

Gönüllü hekimlik bütün yurda yayıldı SSK Sağlık İşleri Genel Müdürü Prof. Dr. Servet Rüştü Karahan, il ve hastane ayrımı olmaksızın “gönüllü hekimlik” uygulamasını hayata geçireceklerini belirtti. Prof. Dr. Karahan, “2 yıldır bazı yerde bu sistem başarıyla uygulanıyor. Artık bunu da tüm yurda yayıyoruz. Yani, mesai sonrası hastalar tedavi veya ameliyat olabilecek. Hafta içi 16.00-20.00 saatleri, cumartesi günleri ise 13.00’e kadar uzman hekimler hizmet verecek. Bununla yaklaşık yüzde 25 oranında hizmet artırımını hedefliyoruz” diye konuştu.


Tüm hakları Doç. Dr. Haldun Gündoğdu’ya aittir. İzinsiz herhangi bir alıntı yapılamaz.